Międzynarodowa organizacja Online Computer Library Center opublikowała ranking 100 powieści wszech czasów. Zestawienie utworzono na podstawie ilości tytułów dostępnych w księgozbiorach bibliotek na całym świecie. W rankingu znalazło się tylko jedno dzieło napisane przez pisarza polskiego pochodzenia.

Online Computer Library Center to międzynarodowa organizacja, która zrzesza ponad 60 000 bibliotek ze 112 krajów. OCLC prowadzi centralny katalog WorldCat, który zbiera dane z ponad 71 000 księgozbiorów. To największa na świecie bibliograficzna baza danych. Zawiera ponad 150 milionów różnych rekordów odnoszących się do ponad 1,4 miliarda zasobów w ponad 470 językach.

Na podstawie informacji z systemu WorldCat organizacja utworzyła ranking 100 powieści, które – często mimo upływu lat od ich wydania – są najliczniej dostępne w księgozbiorach bibliotek.

Coraz częściej biblioteki oferują dostęp do nowości wydawniczych i bestsellerów. Ale to nie te książki pozostają w ich księgozbiorach przez lata. Dzięki systemowi WorldCat udało się stworzyć listę stu ponadczasowych, najlepszych powieści, które znajdują się w tysiącach bibliotek na całym świecie – piszą na swojej stronie autorzy rankingu.

W zestawieniu OCLC znalazły się m.in. takie utwory jak Don Kichot Cervantesa, Ulisses Jamesa Joyce’a, Proces Franza Kafki, Sto lat samotności Marqueza, ale także Harry Potter i kamień filozoficzny J. K. Rowling czy Kod Leonarda da Vinci Dana Browna.

Wśród 100 powieści jest tylko jedno dzieło napisane przez pisarza polskiego pochodzenia – to Lord Jim Josepha Conrada, który zajął 65 miejsce. Pełne zestawienie opublikowano na stronie internetowej organizacji: www.oclc.org/en/worldcat/library100.html