Gombrowicz. Prozaik, dramaturg, eseista. Jedna z najważniejszych osobliwości kultury polskiej XX wieku. Od lat 60. ubiegłego wieku czytany na całym świecie. Niezwykły talent pisarski, nowa rewolucyjna forma, fundamentalne odkrycie – tak jego przełomowe dzieło, Ferdydurke, recenzował Bruno Schulz.

Dla Czesława Miłosza był pomnikiem prozy polskiej, częścią tej całości, do której należą Pasek i Sienkiewicz. Był też mistrzem zrywania masek. Przez całe życie mocował się z polską tradycją i historią. To on, m.in. w Dzienniku i Trans-Atlantyku, stworzył jedną z najbardziej przenikliwych karykatur polskiej tożsamości. Jak twierdzi Rita Gombrowicz, gdyby nie przedwczesna śmierć, jej mąż w 1969 roku otrzymałby literackiego Nobla.

Dostał zawału, odszedł w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku we francuskim Vence. 48 lat temu zmarł Witold Gombrowicz. Z okazji rocznicy śmierci pisarza przypominamy jego twórczość i zachęcamy do lektury jego dzieł, dlatego wraz z Wydawnictwem Literackim przygotowaliśmy konkurs, w którym rozdamy sześć książek: Pornografię (2 egzemplarze), Trans-Atlantyk (2 egzemplarze) i wydany pośmiertnie Kronos (2 egzemplarze). 

Jak wziąć udział w konkursie? Odwiedź stronę Czytelniczy.pl na Facebooku i pod tym wpisem opublikuj swój ulubiony cytat z dowolnego etapu twórczości Witolda Gombrowicza. Na Wasze wypowiedzi czekamy do 26 lipca do godz. 22.00. To wtedy nagrodzimy autorów sześciu komentarzy-cytatów, które do środy uzyskają największe uznanie wśród czytelników naszego portalu na Facebooku. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Literackie, wydawca dzieł Witolda Gombrowicza w Polsce.