Na bukmacherskich listach „nominowanych” do literackiego Nobla nazwisko Adama Zagajewskiego pojawia się już właściwie regularnie. Jak do tej pory się nie udało, ale dziś poetę wyróżniła księżniczka Asturii.

Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii przyznano Zagajewskiemu 8 czerwca. Jest on pierwszym Polakiem uhonorowanym tą nagrodą w jej 37-letniej historii. O wyróżnienie walczyło w tym roku 38 twórców z 23 krajów, m.in. Javier Marias i Michel Houellebecq.

Poezja Zagajewskiego, a także jego refleksje na temat twórczości i intensywne prace wspomnieniowe, potwierdzają etyczny sens literatury (…), a także odzwierciedlają rozbicie wywołane wygnaniem – tak wyróżnienie dla polskiego poety uzasadniło jury.

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca nagrodę od 1981 r. działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji – 11-letnia Eleonora Burbon Ortiz.

Źródło: krakow.pl. Fot. Wikimedia.org