Jeszcze tej jesieni nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się pierwsza biografia Adama Mickiewicza napisana z myślą o dzieciach i młodzieży. Premiera Adasia Mickiewicza – łobuza i mistrza autorstwa Jakuba Skworza już 23 października.

W domu dziadków są drzwi, których nie wolno otwierać. Czy to powstrzyma Olę i Eryka przed zaglądaniem do tajemniczego gabinetu? Na szczęście nie, a w środku znajdą rzeczy ciekawsze od najbardziej wymyślnych gier i zabawek – regały pełne wciągających książek

To nie puste słowa – książki dziadka wciągają człowieka na poważnie, od stóp do głów w swoje fabuły. W jednej z nich, poświęconej Mickiewiczowi, dzieciaki z dziadkiem w roli przewodnika trafią wprost na mroźną Syberię, do pięknego Wilna i zatłoczonej Moskwy. Towarzyszą wieszczowi od dzieciństwa – gaszą pożar Nowogródka, zakładają tajne stowarzyszenie, ruszają do powstania i pilnują wydania „Pana Tadeusza”.

Wszystkie wydarzenia z udziałem poety mają źródło w materiałach historycznych. Autor wybrał się do Wilna, gdzie śladami Mickiewicza podążał wraz z Alicją Dzisevic z tamtejszego Muzeum Adama Mickiewicza.

W książce Jakuba Skworza widzimy poetę jako rezolutnego chłopaka, który również miał swoje problemy i chwile zwątpienia, ale jednak nie bał się postawić na swoją największą pasję, dzięki której zawojował świat. Choć autor pisał swoją książkę głównie z myślą o młodszych czytelnikach, to zdaniem wydawcy zainteresuje ona także niejednego z dorosłych.

Źródło: informacja prasowa wydawcy