Nextplease! to pierwsza aplikacja mobilna dająca możliwość wymiany przeczytanych książek. Dzięki niej czytelnicy mogą odświeżyć domową bibliotekę, a przy okazji poznać osoby o podobnym guście literackim. Od 7 czerwca książkowy „second hand” jest dostępny na systemach Android i iOS.

Twórcy aplikacji przekonują, że pozwoli ona zaoszczędzić czas i pieniądze czytelników. Nextplease! to pierwsze narzędzie, które daje możliwość wymiany książek w ciągu kilku chwil. Dzięki usłudze geolokalizacji użytkownicy mogą podzielić się lekturą z sąsiadami lub mieszkańcami tego samego osiedla.

Zobacz również: Ostrów Wielkopolski. Bookcrossing w nieczynnych budkach telefonicznych

Przy rejestracji konta w aplikacji czytelnik może dodać wszystkie posiadane książki do swojej „prywatnej biblioteki”. Do wymiany książek dochodzi po wzajemnym „zmatchowaniu” pozycji z księgozbioru dwóch użytkowników. Przy każdej transakcji czytelnicy mogą wymieniać się kontaktem oraz oceniać profile (ranking ocen pozwala sprawdzić, czy wysyłka przebiegła bezproblemowo oraz czy książka była w stanie zaprezentowanym na fotografii). Jak na razie wymieniane tytuły można wyszukiwać po lokalizacji, autorze, gatunku oraz tytule. 

Aplikacja powstała z inicjatywy dwojga studentów, którzy chcieli ożywić obieg książki naukowej w środowisku akademickim. Twórcami Nextplease! są Justyna Staśkiewicz (studentka informatyki i ekonometrii na SGGW) oraz Daniel Wojciechowski (student dziennikarstwa na Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku w Warszawie).