24 godziny. Co najmniej tyle potrwa wspólne czytanie nowego przekładu W poszukiwaniu utraconego czasu Marcela Prousta. Nietypowe wydarzenie zainicjowała krakowska księgarnia Karakter z okazji Nocy Księgarń.

We wspólnym czytaniu pierwszego tomu nowego przekładu W poszukiwaniu utraconego czasu weźmie udział m.in. tłumaczka Krystyna Rodowska, a także wiele postaci krakowskiego świata kultury. Lektura Prousta rozpocznie się w piątek 20 września o godzinie 18.30 i potrwa przez dobę. „Czytamy w transie, do upadłego. Każdy może się przyłączyć do czytania albo tylko przysiąść i posłuchać. Tej nocy nie położymy się spać wcześnie!” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia Trans Proust.

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się Noc Księgarń. Na gości czekają wieczorne spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki.

W jej pierwszej edycji akcji weźmie udział ponad 100 księgarń z 50 miejscowości z całego kraju. Do nocnych wydarzeń literackich będą mogli włączyć się mieszkańcy dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Łodzi i Poznania, ale też, co bardzo cieszy organizatorów, mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa. To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Noc Księgarń jest dla ich właścicieli pretekstem do spełnienia marzeń i zorganizowania nietypowych akcji i wydarzeń dla swoich klientów.

Obok spotkań autorskich, dyskusji literackich czy warsztatów edukacyjnych w programie Nocy Księgarń znalazły się m.in. koncerty, poetyckie silent disco, nocne kiermasze, a także literackie spacery, pokazy filmów, teatrzyki dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: nocksiegarn.pl