Polska pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski zdobyła drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt biblioteki inspirowanej przygodami Pinokia, która ma stanąć w mieście Collodi we Włoszech.

Konkurs Pinocchio Children’s Library był inicjatywą stowarzyszenia Young Architects Competitions. Celem organizacji jest promowanie młodych projektantów oraz poszukiwanie  rozwiązań architektonicznych, które nie kończą się na funkcjonalności i aspektach ekonomiczno-technicznych.

Konkurs YAC został zorganizowany we współpracy z Fundacją Carla Collodiego i dawał projektantom możliwość stworzenia bezprecedensowego projektu – pierwszej i największej biblioteki dziecięcej inspirowanej postacią Pinokia. Obiekt w założeniu miał być materializacją dziecięcych marzeń dla milionów turystów oraz przyjaznym miejscem spotkań dla lokalnych mieszkańców.

Przesłane prace ocenione zostały przez międzynarodowe jury. Swój projekt nadesłała także polska pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski.

Malowniczy region Toskanii był dla nas pierwszą inspiracją podczas procesu projektowego. Zależało nam, aby budynek współgrał z istniejącym krajobrazem oraz oferował odbiorcy architekturę wysokiej jakości – tak, aby jego forma i funkcja zaistniały w harmonii. W naszym projekcie włączamy rzekę do wnętrza budynku, a przestrzeń biblioteki staje się naturalną kontynuacją krajobrazu. Ostatecznie powstała przestrzeń maksymalnie otwarta, pozbawiona barier architektonicznych i dobrze oświetlona naturalnym światłem dziennym, kojarząca się się z ciepłem i bezpieczeństwem – mówią autorzy polskiego projektu.

Pracownia projektowa Gierbienis + Poklewski została założona w 2016 roku w Krakowie przez Marcina Gierbienisa i Damiana Poklewskiego-Koziełł. Na swoim koncie ma już nagrody zdobyte w ogólnopolskich konkursach architektonicznych, m.in. drugą za projekt biblioteki publicznej w Mielcu oraz pierwszą przeznaczoną do realizacji za projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Budynek jest w fazie przetargu i czeka na wyłonienie generalnego wykonawcy. 

Źródło: www.gierbienis.pl