W marcu mija 51 rocznica jedynej wizyty Bohumila Hrabala w Polsce. Z tej okazji w Mazowieckim Instytucie Kultury powstaje teatralna rekonstrukcja spotkania pisarza z polskimi czytelnikami. W role autora „Czułego barbarzyńcy” wcielą się Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i Łukasz Borkowski.

29 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się wieczór literacko-muzyczny poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi. Wydarzenie zostało zaplanowane jako teatralna rekonstrukcja jedynej wizyty pisarza w Polsce, które odbyło się w marcu 1968 roku.

W obliczu politycznego napięcia i społecznych niepokojów wizyta pisarza umknęła wówczas uwadze mediów i grup literackich. Nie zachowały się żadne dokumenty z pobytu pisarza w Warszawie, niewiele jest również dziennikowych zapisów i wspomnień. Jak mógł wyglądać wieczór z udziałem Hrabala? W jakiej atmosferze, nastroju przebiegał? O co pytano autora Pociągów pod specjalnym nadzorem? Dlaczego wyparł on później to spotkanie z pamięci?

Rekonstrukcja teatralna historycznego spotkania z Hrabalem odbędzie 29 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Pomysł reżyserski opiera się na dramaturgicznej konstrukcji z udziałem trzech aktorów, którzy wystąpią w różnych rolach – m.in. samego Hrabala, oraz z muzyką na żywo do zmontowanych na nowo fragmentów filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem. Improwizowana muzyka grana na fortepianie i scenografia będą utrzymane w stylu i klimacie lat sześćdziesiątych.

Scenariusz autorstwa Michała Zdunika powstał na podstawie tekstów z wznowionego niedawno przez Wydawnictwo Czarne tomu zawierającego eseje, wywiady, listy i relacje z podróży autorstwa samego Hrabala. Tłumacze książki – Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski – wystąpią jako goście specjalni wieczoru 29 marca.

Wydarzenie zainauguruje Polsko-czeską wiosnę literatury 2019, realizowaną przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie. Więcej informacji wydarzeniu i biletach na stronie https://www.mik.waw.pl/.