Co łączy twórczość Josepha Conrada z mediami społecznościowymi, grami komputerowymi czy telewizją? Czy czytanie autora Lorda Jima może być polityczne? To pytania, które zostaną poruszone podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej Conrad i (pop)teksty.

Chcieliśmy zachęcić do refleksji nad rozmaitymi sposobami i obszarami rezonowania twórczości Conrada. Echa jego dzieł odbijają się nie tylko w murach uniwersyteckich katedr. Odniesienia do nich można znaleźć w piosenkach, serialach telewizyjnych, fantastyce literackiej, szeroko rozumianych sztukach plastycznych, jak również w dziełach filmowych – czytamy na stronie organizatorów konferencji Conrad i (pop)teksty, która odbędzie się w październiku w Krakowie.

Do wygłoszenia wykładów organizatorzy zapraszają: literaturoznawców, medioznawców, filmoznawców, antropologów, etnologów, filozofów, socjologów, historyków, historyków sztuki i wszystkich tych, którym bliska jest tematyka conradowska. Głównym hasłem CON-ferencji będą popkulturowe inspiracje twórczości pisarza, a także najważniejsze współczesne adaptacje jego twórczości.

Do tej pory autor Jądra ciemności inspirował m.in. Boba Dylana (płyta Desire), Iron Maiden (The Edge of Darkness), twórców gier komputerowych i hollywoodzkiego hitu Kong: Wyspa Czaszki, Hitchcocka (Sabotaż) i Quentina Tarantino (Bękarty wojny). Dzieła Conrada przenosili na ekran najwybitniejsi twórcy kina, tacy jak Ridley Scott, ale też Andrzej Wajda (Smuga cienia) czy Francis Ford Coppola (jego Czas Apokalipsy został oparty na Jądrze ciemności). Inspirowali się nim literaccy nobliści (mówili o tym Gabriel Garcia Marquez oraz V.S. Naipaul) i najważniejsi twórcy prozy popularnej (Stephen King). Teksty Conrada przekładano na język muzyki, opery i komiksu.

Konferencja Conrad i (pop)teksty jest organizowana przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ośrodek Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada. Więcej informacji o jej programie i zgłoszeniach na stronie www.conradipopteksty.wordpress.com.

Źródło: conradipopteksty.wordpress.com