Czego nie przeczytał krytyk literacki, twórca słynnego czasopisma „Lampa”, Paweł Dunin-Wąsowicz? Pierwszy wydawca książek Doroty Masłowskiej jest kolejnym gościem cyklu rozmów o książkach nieprzeczytanych.

Nie przeczytałem Prousta i Joyce’a. Nie czytałem też tych książek, których na półkach mam najwięcej. Z 30 książek Philipa Dicka, które mam, do czytania nadają się tylko cztery. To dotyczy też Stephena Kinga czy Romana Bratnego – zdradził w rozmowie nasz gość. W dalszej części wywiadu autor Polskiej Biblioteki Widmowej opowiedział o kolekcjonowanych przez niego, a zarazem nieczytanych, „wariacjach” książkowych opartych na powieści Przypadki Robinsona Crusoe Daniela Defoe.

Paweł Dunin Wąsowicz – dziennikarz, krytyk literacki, miłośnik starych książek, redaktor czasopisma kulturalnego „Lampa” i założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii kreator kultury (2005). Autor Polskiej Biblioteki Widmowej (2016) i Żoliborskiego przewodnika literackiego (2017). Jesienią w Wydawnictwie Iskry ukaże się jego najnowsza książka pt. Dzika biblioteka. 

Nasz gość został zaproszony do cyklu przez Justynę Sobolewską, jedną z uczestniczek rozmów o książkach nieprzeczytanych: