O książkach nieprzeczytanych i tych, po które sięga niechętnie, opowiada Justyna Sobolewska. W naszej rozmowie znana krytyczka literacka zdradza także, jakie książki zabierze ze sobą na tegoroczne wakacje.

W drugiej rozmowie z cyklu, w którym rozmawiamy o książkach niedoczytanych i nieprzeczytanych, naszym gościem jest Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka Tygodnika „Polityka”. Tym razem nasza rozmówczyni wskazała także kolejną osobę, która miałaby wziąć udział w naszym cyklu – to Paweł Dunin Wąsowicz, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, pierwszy wydawca książek Doroty Masłowskiej. 

Nieprzeczytane to cykl, w którym rozmawiamy o książkach niedoczytanych i nieprzeczytanych. Przeczytać wszystko – to niemożliwe. Co roku na świecie wydaje się ponad dwa miliony książek. Za ostatniego Europejczyka, który przeczytał wszystkie dostępne drukowane tomy, uważa się Erazma z Rotterdamu. Przypomnijmy: zmarł w pierwszej połowie XVI wieku. Lektura to często rozstania z książką i powroty do niej. Czytamy nerwowo, nierzadko z przerwami, wieloekranowo i fragmentarycznie. Innym razem dryfujemy od tytułu do tytułu, bo jesteśmy niecierpliwi. Czasami tak bardzo mocujemy się z książką, że na jakiś czas musimy odłożyć ją na półkę. Książek niedoczytanych i nieprzeczytanych jest – co oczywiste – więcej niż tych, przez które uda nam się przebrnąć w ciągu całego życia. I właśnie dlatego, naszym zdaniem, o nich także warto rozmawiać.