Wspólnota europejska raz na zawsze chce zrewolucjonizować rynek książki. W sobotę Parlament przegłosował zmiany w prawie, które zabronią wydawania książek w formie papierowej po 2025 roku. Decyzja jest związana z rozporządzeniem, które wkrótce obniży VAT na książki i czasopisma elektroniczne w niemal wszystkich krajach europejskich.

Tylko w Polsce co roku wydaje się prawie 40 000 tytułów, które trafiają na rynek w formie papierowej. Zdaniem wspólnoty europejskiej to zbyt duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, tym bardziej, że – jak podkreśla część europosłów – poziom czytelnictwa spada z roku na rok. Decyzja podjęta w sobotę przez Parlament to pokłosie ubiegłorocznego rozporządzenia, które obniży VAT na książki i czasopisma elektroniczne we wszystkich krajach europejskich.

Zobacz również: E-booki stanieją? Parlament Europejski obniża VAT na książki elektroniczne

Nad zrównaniem stawek na publikacje papierowe i elektroniczne Parlament UE pracował już od kilku lat. Do tej pory e-booki i e-prasa były obłożone standardową stawką podatku za usługi, który w Polsce wynosi 23%, podczas gdy za książki papierowe płacimy tylko 5% VAT-u. W czerwcu ubiegłego roku europarlamentarzyści zagłosowali za zmianami niemal jednogłośnie – 590 było za, 8 przeciw, a 10 wstrzymało się od decyzji.

Kiedy decyzja Europarlamentu wejdzie w życie? Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od kilku ekspertów związanych z rynkiem książki, rozporządzenie Wspólnoty ma zostać wprowadzone przez kraje członkowskie w styczniu 2025 roku.

Źródło: Prima aprilis!

 

Bądź dobrze poinformowany o książce.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Instagramie.