Radiowa Dwójka wyemituje Dziennik Witolda Gombrowicza. Fragmenty słynnego dzieła pisarza w interpretacji Grzegorza Małeckiego usłyszymy już od najbliższego piątku.

Dziennik Witolda Gombrowicza to dzieło wyjątkowe i nieznajdujące porównania w polskiej literaturze, niepoddające się także uporządkowaniu gatunkowemu. Autor Trans-Atlantyku pisał je w latach 1953-1969 na zaproszenie Jerzego Giedroycia.

Już w najbliższy piątek (26 kwietnia) fragmenty najsłynniejszego polskiego diariusza będą emitowane na antenie radiowej Dwójki. Wybór dokonany przez redakcję audycji „Książka do słuchania” kończy się w maju 1963 roku – wtedy to pisarz po dwudziestu trzech latach pobytu w Argentynie powraca do Europy. Przypłynął na zaproszenie Fundacji Forda. W berlińskim Tiergarten czuje zapach Polski i zapach śmierci.

Kolejne fragmenty Dziennika będą emitowane od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-19.30. W „Książce do słuchania” czytano ostatnio m.in. opowiadania Marka Nowakowskiego i Zygmunta Haupta, Cudzoziemkę Kuncewiczowej czy Zdążyć przed panem Bogiem Hanny Krall (zobacz tutaj).

Źródło: Polskie Radio

Fot. bpk/S. Fischer Stiftung / Mau, Leonore