Najciekawsze zagraniczne fabuły i dokumenty o pisarzach, książkach i czytelnikach pokaże Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z pisarzami, redaktorami i tłumaczami. 10 kwietnia cykl rozpocznie film o Colette, literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu.

Na serię spotkań poświęconych dialogowi literatury z kinem złożą się pokazy fabuł, dokumentów i form eksperymentalnych opowiadające o tym, jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, oraz o tym, jak książki wpływają na życie czytelników. To jednak nie wszystko. W trakcie cyklu nie zabraknie praktyków literatury – pisarzy, redaktorów i tłumaczy.

W kwietniu w głównej siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie filmy zobaczyć będzie można dwa razy: 10 i 24 kwietnia o godz.19.00. Akcja pierwszego z nich toczy się w Paryżu przełomu XIX i XX wieku i opowiada o Colette (w tej roli Keira Knightley), literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu, która swoje powieści pod presją męża-wydawcy (znany z serialu The Wire i The Affair Dominic West) publikowała początkowo pod jego nazwiskiem. Gdy powieści odnoszą sukces, podejmuje walkę o swoją niezależność, podważając stereotypowe role płciowe, zarówno w twórczości, jak i życiu erotycznym. Po projekcji Colette rozmowę z tłumaczką Katarzyną Bartkiewicz poprowadzi literaturoznawczyni Anna Marchewka.

Drugi film prezentowany w cyklu to dokument o Etgarze Kerecie – Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii, zrealizowany przez jego dwóch fanów: Stephane’a Kaasa i Rutgera Lemma. Twórcy spotykają się z przyjaciółmi, agentem i najbliższą rodziną pisarza, a w końcu z samym Keretem. W filmie biografia pisarza splata się z książkową narracją, tworząc urokliwą opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. O filmie, twórczości i postaci Etgara Kereta opowie tłumaczka jego prozy Agnieszka Maciejowska. Rozmowę poprowadzi Zofia Zaleska, autorka książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie www.nina.gov.pl.

Źródło: informacja prasowa