Podczas Targów Książki w Krakowie (26-29 października) po raz pierwszy do rąk polskich czytelników trafi długo wyczekiwana publikacja Franz Kafka. Encyklopedia. Słynna praca interpretacyjna Richarda T. Graya, Ruth V. Gross, Rolfa J. Goebela i Claytona Koelba jest obszernym kompendium wiedzy na temat autora Procesu, recepcji jego utworów oraz szczególnego miejsca, jakie zajmuje w kulturze. Książka w przekładzie Jolanty Kozak ukazała się nakładem Państwowego Instytut Wydawniczego.

Żaden autor nie porwał współczesnej wyobraźni tak bardzo, jak urodzony w Pradze Franz Kafka. Doświadczenie tekstów Kafki oceniono jako tak wyjątkowe, że dla jego opisania utworzono przymiotnik – „kafkowski”. Jedną z przyczyn wyjątkowości jest szczególne wyzwanie interpretacyjne, jakie teksty Kafki stawiają czytelnikowi: chociaż jego powieści i opowiadania napisane są przejrzystą prozą, która wydaje się prosta i bezpośrednia, to owa stylistyczna fasada skrywa myśli tak złożone i struktury tak zawiłe, że opierają się natychmiastowemu zrozumieniu. W rezultacie Kafka stał się jednym z najczęściej czytanych, a zarazem jednym z najbardziej intrygujących pisarzy XX wieku.

Pomysł ujęcia twórczości i życia Franza Kafki oraz czasów, w których żył, w postaci haseł odpowiada zasadom edycji encyklopedycznych, a jednak materia tej książki jest na tyle wyjątkowa, iż siłą rzeczy kompendium to musi mieć charakter autorski i dlatego bliskie jest raczej monografii. Mamy przecież do czynienia z dziełem literackim będącym przedmiotem rozlicznych interpretacji, oraz biografią, która do chwili publikacji prezentowanej Encyklopedii nie doczekała się kompleksowego i, co najważniejsze, w pełni rzetelnego opracowania (dr hab. Łukasz Musiał, fragment noty do wydania polskiego).

Książkę będzie można kupić premierowo podczas Targów Książki w Krakowie, które rozpoczną się w najbliższy czwartek i potrwają do 29 października. Więcej informacji o tegorocznej edycji Targów znajdziesz tutaj.

Źródło: informacja prasowa wydawcy