13 maja o godz. 12.00 na ul. Widok 19 w Warszawie zostanie odsłonięta tablica poświęcona Henrykowi Berezie, jednemu z najważniejszych polskich krytyków literackich XX wieku. Uroczystość została zainaugurowana przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Tablicę poświęconą krytykowi odsłoni jego wieloletni przyjaciel Wiesław Myśliwski. Jak czytamy w informacji przekazanej przez PIW, w piątkowej uroczystości weźmie udział także spadkobierca Henryka Berezy – Grzegorz Robakowski.

Henryk Bereza (1926-2012) był jednym z najważniejszych krytyków literackich w Polsce w XX wieku. Towarzyszył pisarzom od lat 50. do końca życia. Łamał konwenanse, był niezależny od wpływów politycznych i akademickich, niejednokrotnie też szokował swoimi ocenami. Bohdan Zadura w dniu pogrzebu powiedział: „Przez sześćdziesiąt lat Henryk był czymś najlepszym, co mogło – a przecież nie musiało – przydarzyć się całej młodej polskiej literaturze”.

W ubiegłym roku Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował Alfabetyczność – obszerny wybór tekstów Henryka Berezy. W książce znalazły się teksty poświęcone takim pisarzom jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, Stanisław Piętak, Leopold Buczkowski, Marek Hłasko, Edward Stachura, Wiesław Myśliwski, Marian Pilot, Janusz Głowacki, Andrzej Łuczeńczyk, Janusz Rudnicki, Krystyna Sakowicz, Adam Wiedemann.

Źródło: piw.pl. Fot. Janusz Drzewucki