18 kwietnia z okazji Roku Herberta, w którym mija 20 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, ukaże się pierwsza pełna, dwutomowa biografia Zbigniewa Herberta autorstwa Andrzeja Franaszka.

Andrzej Franaszek, autor obszernej biografii Czesława Miłosza, tym razem portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się  w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała – tak zapowiada książkę Wydawnictwo Znak.

Zobacz również: Radiowa Dwójka czyta Herberta. Do końca roku wyemituje 400 wierszy poety

Andrzej Franaszek jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W roku 2011 opublikował książkę Miłosz. Biografia, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta oraz Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy.

Źródło: Wydawnictwo Znak