W niewielkiej wiosce Bhilar, położonej około 250 kilometrów od Bombaju, powstaje prawdziwy raj dla czytelników. W miejscowości liczącej zaledwie 3000 mieszkańców stworzono 25 punktów bibliotecznych inspirowanych brytyjskim Hay-on-Wye.

W maju tego roku Bhilar został okrzyknięty pierwszą indyjską „wioską książek”. To wtedy w dystrykcie znanym głównie z uprawy truskawek zainaugurowano inicjatywę inspirowaną brytyjskim Hay-on-Wye. Vinod Tawde, minister edukacji Indii, zaprosił do Bhilaru 75 artystów, którzy zaprojektowali i pomalowali pomieszczenia wykorzystywane dziś jako punkty biblioteczne i czytelnie.

W malutkiej miejscowości, którą da się pokonać pieszo w kilkanaście minut, czytelnik ma dostęp do 25 bibliotek i aż 15 000 książek: beletrystykę, poezję, biografie, literaturę kobiecą, książki dla dzieci oraz książki historyczne. Jak na razie są to głównie tytuły w języku marathi, wkrótce mają pojawić się także książki w języku hindi i angielskim.

Bhilar ma stać się centrum wydarzeń kulturalnych w tej części Indii. Wkrótce w „wiosce książek” będą odbywać się także warsztaty i festiwale literackie.

Źródło: Times of India