W serwisie crowdfundingowym polakpotrafi.pl trwa zbiórka na realizację filmu o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana. Zebrane w ten sposób środki Zamojskie Towarzystwo Leśmianowskie przeznaczy na postprodukcję poetyckiego dokumentu, który powstał na podstawie wierszy, fragmentów listów, wywiadów i szkiców literackich poety.

Film ma pokazać Leśmiana w kontekście międzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artystę mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu, ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości, jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych – czytamy na stronie zbiórki.

Na realizację filmu miasto Zamość przyznało specjalną dotację. Powstanie scenariusza wsparło finansowo także Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. We wrześniu tego roku zakończono plan zdjęciowy. Teraz film powinien trafić do postprodukcji.

Otrzymaliśmy już pomoc od kilku życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej. Zdjęcia do filmu zostały już zakończone. Brakuje nam pieniędzy na nagrania dźwiękowe i prace postprodukcyjne. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadziliśmy. Stąd w Towarzystwie Lesmianowskim decyzja by projekt zgłosić do platformy PolakPotrafi.pl – dodają twórcy filmu.

W filmie wystąpią m.in. Jan Peszek (jako lektor), Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, a także Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Reżyserem i scenarzystą produkcji jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM, firmą, która zrealizowała „Ostatnią rodzinę” (reż. Jan P. Matuszyński). Montażystą oraz producentem wykonawczym jest Tadeusz Sosnowski.

Do tej pory twórcom filmu udało się zebrać 1856 zł, czyli zaledwie 10% potrzebnej sumy. Akcja crowdfundingowa potrwa jeszcze przez 5 dni. Można ją wspierać tutaj