Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany w Polsce m.in. z powieści science fiction Nie opuszczaj mnie

Kazuo Ishiguro mieszka w Wielkiej Brytanii od 1960 roku. Pisze w języku angielskim. Jego debiutancka powieść z 1982 roku pt. Pejzaż w kolorze sepii została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Jego ostatnia książka Pogrzebany olbrzym została wydana w języku polskim dwa lata temu. W 2005 roku pisarz odwiedził Polskę i spotkał się z czytelnikami w Krakowie i w Warszawie. 

W tym roku do Akademii Szwedzkiej napłynęło 240 zgłoszeń do literackiej Nagrody Nobla, ostatecznie nominowanych zostało 198 autorów. 

Uroczyste wręczenie Nagrody odbędzie w budynku filharmonii sztokholmskiej 10 grudnia – w dniu rocznicy śmierci fundatora. Stockholms Konserthus jest gospodarzem uroczystości od 1926 roku. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień oprócz nagrody pieniężnej (8 mln koron, czyli ok. 840 tys. euro) otrzymuje także medal oraz dyplom. Medal, zaprojektowany przez Erika Lindberga, przedstawia młodego mężczyznę siedzącego pod wawrzynem, słuchającego i spisującego pieśń Muzy.

Literacka Nagroda Nobla została ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku i jest przyznawana od 1901. W latach 1901–2016 wyróżnionych zostało 113 osób.

Fot. nobelprize.org