Danielle Lehtinen, córka zmarłej w ubiegłym roku Julii Hartwig, przekazała na tegoroczną aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prywatną kolekcję 200 płyt winylowych poetki i jej męża Artura Międzyrzeckiego.

Kolekcja małżeństwa poetki i poety zawiera ponad 200 płyt winylowych, przede wszystkim z muzyką klasyczną. Są na nich także czarne krążki z muzyką jazzową, piosenką francuską i rosyjską. Zbiór zawiera ulubioną muzykę poetyckiej pary, ale również płyty sprezentowane przez znakomitych gości domu lub przywiezione z zagranicznych podróży. Płyty mieszczą się w specjalnej przystosowanej do przechowywania winyli półce, na której mieści się również adapter z dwoma głośnikami.

Zestaw płyt wraz z adapterem stereofonicznym można licytować do 5 lutego 2018 roku na tej stronie.

Julia Hartwig urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Jej dorobek literacki obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, książki dla dzieci. Tłumaczyła na język polski twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore, William Carlos Williams. Jej utwory zaś były tłumaczone na języki: francuski, angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, grecki, węgierski, fiński, litewski, serbski, holenderski, flamandzki.

W 1997 roku Hartwig została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwukrotnie otrzymała najwyższe odznaczenie nadawane przez rząd francuski – order Legii Honorowej: w 2008 roku w randze kawalera, w 2016 roku w randze oficera. W 2014 otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za książkę „Zapisane”. W 2015 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causaSpojrzenie, czyli ostatni tomik poetki, ukazał się w 2016 roku. Zmarła 14 lipca 2017 roku. W chwili śmierci Julia Hartwig przebywała w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych.