Do 30 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie można oglądać wystawę prac przedstawiających życie i twórczość Josepha Conrada. Krzysztof Ostrowski, używając języka komiksowego, pokazuje nie tylko najważniejsze fakty z biografii autora Lorda Jima, ale także jego ogromny wpływ na kulturę masową.

W recepcji Conrada kultura masowa miesza się ze sprawami fundamentalnymi. Pisarz inspirował Boba Dylana (płyta Desire) i Iron Maiden (The Edge of Darkness), twórców gier komputerowych i hollywoodzkiego hitu Kong: Wyspa Czaszki, Hitchcocka (Sabotaż) i Quentina Tarantino (Bękarty wojny).

Dzieła Conrada przenosili na ekran najwybitniejsi twórcy kina, tacy jak Ridley Scott, ale też Andrzej Wajda (Smuga cienia) czy Francis Ford Coppola (jego Czas Apokalipsy oparty na Jądrze ciemności uważany jest za arcydzieło i jeden z najważniejszych antywojennych filmów w historii kina). Inspirowali się nim literaccy nobliści (mówili o tym Gabriel Garcia Marquez oraz V.S. Naipaul) i najważniejsi twórcy prozy popularnej (Stephen King). Teksty Conrada przekładano na język muzyki, opery i komiksu. To wszystko skłoniło Krzysztofa Ostrowskiego do pokazania biografii Conrada oraz jego wpływu na współczesną kulturę masową właśnie przy użyciu języka komiksowego.

Wystawę można oglądać w Łazienkach Królewskich (galeria plenerowa) do 31 maja.

źródło: instytutksiazki.pl