Spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty, pokazy i specjalna wystawa z okazji 60-lecia Smerfów. W weekend 30-31 marca 2019 w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Komiksu.

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W programie jego tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Trzon festiwalu stanowią spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą twórcy z Belgii, Hiszpanii i Ukrainy, a wśród nich m.in. wieloletni twórca komiksów o Smerfach – Miguel Díaz Vizoso, niezwykle popularny w Polsce autor serii „Hugo” – Bédu, a także cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie twórca „Brygady” – Enrique Fernández.

7 edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Fot. Sławek Kasprzyk/Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe

Nowością w tegorocznym programie festiwalu będą tematyczne panele dyskusyjne. O komiksach dla dzieci rozmawiać będą ich twórcy: Piotr Nowacki i Sławomir Kiełbus. O komiksie niezależnym – twórcy zinów: Anna Krztoń, Łukasz Kowalczuk, Anna Karolina Kaczmarczyk i Jerzy Łanuszewski. Temat teatralnych adaptacji komiksów podejmą Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela i Jerzy Kramarczyk, a specyfikę przekładu komiksów i pracy tłumaczy omówią Tomasz Pindel i Marceli Szpak. Spotkają się także polscy twórcy publikujący u największych zagranicznych wydawców – Katarzyna Witerscheim, Aleksandra Motyka i Bartosz Sztybor.

Jak co roku w programie festiwalu można znaleźć szeroki wybór prelekcji. O twórczości Jeffa Lemire’a opowie Paweł Kicman, o uniwersum Sędziego Dredda – Rafał Olejko, o dorobku Darwyna Cooke’a – Konrad Dębowski, o Riverdale i Archie Comics – Maja Głogowska, zaś bohatera drugiego planu, czyli miasto w komiksie, przeanalizuje Matylda Sęk-Iwanek. Obok licznych warsztatów komiksowych dla dzieci, na uwagę zasługują również oparte na twórczości Wally’ego Wooda warsztaty komiksowe skierowane do osób dorosłych, prowadzone przez gdańskiego artystę Łukasza Kowalczuka.

60-lecie Smerfów na Krakowskim Festiwalu Komiksów

23 października 1958 roku na łamach magazynu „Spirou” ukazał się komiks z cyklu Johan et Pirlouit (Johan i Sójka). To tam po raz pierwszy pojawiły się niebieskoskóre stworki w białych czapeczkach. Stworzone przez Peyo (czyli Pierre’a Culliforda) magiczne istoty zwane Smerfami błyskawicznie podbiły serca czytelników, po czym doczekały się słynnej serii komiksów.

Dzięki Przedstawicielstwu Generalnemu Walonii-Brukseli w Polsce jedną z atrakcji tegorocznego Festiwalu będzie międzynarodowa wystawa, przygotowana z okazji niedawnej 60 rocznicy debiutu Smerfów na łamach komiksu.

Organizatorami Krakowskiego Festiwalu Komiksu są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Źródło: informacja prasowa