W sobotę 9 czerwca przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz drugi została otwarta „Łąka Leśmiana” – plenerowa instalacja inspirowana wierszem „Łąka” autorstwa Bolesława Leśmiana. To miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, potańczyć na dancingu przy muzyce na żywo, zobaczyć film, wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych czy zajęciach z jogi. Od czerwca do końca sierpnia Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum POLIN zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjnych na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN od strony ul. Edelmana.

Łąkę Leśmiana otworzyła akcja artystyczna przygotowana przez Grupę Nowolipie oraz rzeźbiarza, performera, twórcę instalacji i filmów wideo Pawła Althamera. Artysta z członkami grupy od ponad 20 lat prowadzi warsztaty i organizuje inicjatywy artystyczne w przestrzeni miejskiej.

Letni odpoczynek wśród zieleni, kwiatów i ziół, umilą nam spotkania klubu czytelniczego z zaproszonymi gośćmi, które poprowadzi krytyk i pisarz Piotr Paziński, a muranowską Łąkę odwiedzą również Klub Komediowy i Klancyk, którzy zaprezentują spektakle improwizowane (11 czerwca, 23 lipca, 13 sierpnia).

W wybrane wieczory odbędą się plenerowe dancingi przy muzyce na żywo (7 lipca i 18 sierpnia, godz. 20:00). W lipcu muzykę tradycyjną o wspólnych polskich i żydowskich korzeniach zagra Kapeli Niwińskich „Czas Wesela”, a w sierpniu do tanga zaprosi nas SawarS Tango Orquesta.

Zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu to idealny sposób na poprawę zdrowia i dobre samopoczucie. W każdy wtorek na Łące Leśmiana odbędą się zajęcia ruchowe dla seniorów, a środy – joga dla wszystkich!

Organizatorzy przygotowali także warsztaty literacko-plastyczne dla rodziców i opiekunów z dziećmi. Bajkowy świat  pełen niespodzianek i zagadek ukrytych w tekstach naszych ulubionych poetów Tuwima i Brzechwy najmłodsi będą odkrywać w niedziele 17 czerwca i 26 sierpnia o godz. 11:00.

Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska. Łąkę tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi będą pachnieć kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający instalację będą mogli przysiąść na drewnianych ławkach i przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu Łąka z 1920 roku. Wiersze będą również dostępne również w j. angielskim. Na gości czekają leżaki i koce.

Łąka Leśmiana będzie dostępna do końca sierpnia między 8:00 a 22:00. Na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem spacerów Nocne życie Tuwima, czyli gdzie bawili się artyści 90 lat temu? i Idzie poeta – niebieski wycieruch – spacer śladami Bolesława Leśmiana) wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na temat Łąki Leśmiana przy Muzeum POLIN a także szczegółowy program wydarzeń w tej przestrzeni na stronie www.polin.pl/laka-lesmiana.

Źródło: informacja prasowa organizatora