LemCom, czyli spotkanie fanów twórczości Stanisława Lema, krakowska premiera filmu „Autor Solaris” w reż. Borysa Lankosza, specjalna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki poświęcona pisarzowi, a także lekcja czytania wokół „Niezwyciężonego” – tak w skrócie zapowiada się program obchodów urodzin Stanisława Lema w Krakowie. Pisarz, którego twórczość wciąż stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców i uczonych, 12 września 2017 r. obchodziłby swoje 96 urodziny.

Trwające aż cztery dni urodziny pisarza rozpoczną się w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, na który zjadą się fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCon połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne, fanowskie i stworzy przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie autora. Początek o godz. 12.00.

Przez dwa dni weekendu (9-10 września), na Placu Marii Magdaleny trwać będzie specjalna, i zarazem ostatnia w tym roku, edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch niezwykłych książek: „Różaniec” Rafała Kosika i „Stanisław Lem. Życie nie z tej Ziemi” Wojciecha Orlińskiego (przeczytaj fragment książki).

10 września na spacer po mieście, śladami Stanisława Lema, zaprasza Wojciech Orliński, autor pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia. Patronem książki jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) odbędzie się lekcja czytania wokół „Niezwyciężonego” – to doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcja czytania rozpocznie się o godz. 13:00 w Pawilonie Wyspiańskiego.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów. Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera filmu „Autor Solaris” z 2016 roku  w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. „Autor Solaris” to niezwykła opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem znakomitego polskiego aktora teatralnego, Jana Peszka. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na www.evenea.pl.

Źródło: informacja prasowa organizatora