W miniony piątek w Warszawie odbyła się premiera „Wizji”, nowego kwartalnika literackiego poświęconego twórczości fikcjonalnej. Pomysł na powstanie pisma – jak mówią jego twórcy – zrodził się w obliczu postępującej marginalizacji wartościowej fikcji na rynku książki. Na łamach „Wizji” publikowane są utwory poetyckie i prozatorskie, dramaty, eseje, przekłady oraz eksperymentalne formy literackie.

Wierzymy, że literatura fikcjonalna z całą swoją wielowymiarowością i różnorodnością pozwala myśleć w sposób świeży, odważny, krytyczny, co oznacza, że pogłoski o jej śmierci są mocno przesadzone. Sprzeciwiamy się promocyjnemu hasłu jednego z ważnych polskich wydawnictw non-fiction, które brzmi: „Chyba wszyscy dziękujemy fikcji”. Uważamy, że nieustająco potrzebne jest nam wnikliwe spojrzenie z szerokiej perspektywy, którą daje nam fikcja, z jej tendencją do wywracania świata na nice i szukania skrytych w nim, nieoczywistych treści – tak o potrzebie powstania kwartalnika internetowego mówią jego twórcy – trzej studenci Uniwersytetu WarszawskiegoAntoni Zając, Maciej Libich i Lew Kostrzewa.

Czytaj również: Kapituła pominęła poetki, dlatego młodzi krytycy sami wręczyli im nagrody

Pierwszy numer „Wizji” (www.magazynwizje.pl/04-2018) poświęcony został tematyce początku – rozumianego dosłownie, ale również w całej swojej złożoności oraz metaforyce. W premierowym wydaniu czasopisma czytelnicy znajdą ponad sześćdziesiąt zilustrowanych tekstów, które wyszły spod piór zarówno rozpoznawalnych, docenianych autorów oraz autorek, takich jak Piotr Matywiecki czy Agata Jabłońska, jak i debiutantów oraz debiutantek – wszystkie te osoby starają się konfrontować z problemami, których dostarcza rzeczywistość, w obrębie własnych, silnie indywidualnych autorskich wizji.

Wszystkie utwory opatrzone zostały ilustracjami wykonanymi przez młodych grafików i graficzki.

Źródło: magazynwizje.pl. Ilustracja: Bartosz Kolczykiewicz