W czerwcu 2019 roku mija 50 rocznica śmierci Marka Hłaski. Z tej okazji w drugiej połowie kwietnia do księgarń trafi nowy wybór opowiadań pisarza. W zbiorze pod tytułem Pierwszy krok w chmurach czytelnicy znajdą aż szesnaście opowiadań zawartych w debiutanckim tomie prozaika.

W debiutanckich opowiadaniach Hłasko przedstawia naturalistyczne obrazy z czasów realizmu socjalistycznego. Wykreowany w nich dosadny, szorstki i pozbawiony złudzeń świat to nie tylko przejmujący zapis ludzkich losów, ale też głębokie studium psychologiczne bohaterów, którzy w różny sposób próbują buntować się przeciwko zastanej rzeczywistości. W nowym wyborze opublikowanym przez Iskry zebrano 16 opowiadań pisarza, wśród nich m.in.: Pierwszy krok w chmurach, Dom mojej matki, Robotnicy, Baza Sokołowska, Pijany o dwunastej w południe czy Lombard złudzeń.

Nie można (…) oprzeć się wrażeniu, że bywa Hłasko moralistą. Od alkoholu nie ma ucieczki, przypadkowy seks to nie początek love story, praca przy budowie wcale nie uwzniośla, a silniejszy zawsze pokona słabszego. W swojej ocenie rzeczywistości pisarz jest bezkompromisowy i pozbawiony wątpliwości. Atrakcyjność jego twórczości opiera się na stawianiu tez, a nie gotowych diagnoz. Pisarz nie rości sobie praw do oceny całego społeczeństwa, pokazuje jedynie wyrywki, skrawki sytuacji możliwych. Demonizując Innego, staje w opozycji do klasycznego układu fabularnego (ze wstępu Radosława Młynarczyka)

Pierwszy krok w chmurach to kolejna książka z serii wydawnictwa Iskry prezentująca twórczość Marka Hłaski. Do tej pory oficyna wydała m.in. Najlepsze lata naszego życia (juwenilia z lat 1951–1956), Listy i Pamiętnik oraz Wilka, debiut literacki pisarza, który ukazał się ponad sześćdziesiąt lat od powstania.

Dwa lata temu w internecie pojawiła się petycja skierowana do Sejmu RP z wnioskiem o zainaugurowanie w 2019 roku oficjalnych obchodów Roku Marka Hłaski. Do inicjatywy przyłączyło się nieco ponad 1200 osób. Ostatecznie parlament nie przyjął uchwały upamiętniającej pisarza.