Opowiadania z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, te pisane w podziemiu, a także ostatnie z lat dwutysięcznych. W kwietniu nakładem Wydawnictwa Iskry ukazał się tom Książę Nocy, obszerny wybór krótkich form prozatorskich Marka Nowakowskiego.

Po felietonach (Moja Warszawa. Powidoki), autobiografii literackiej (Pióro), wspomnieniach (Dziennik podróży w przeszłość) i mniejszych zbiorach opowiadań (Moja Warszawa. Powidoki drugie), Wydawnictwo Iskry przygotowało tom, który pomieścił aż 40 próz Marka Nowakowskiego. W książce zebrano zarówno te najbardziej charakterystyczne, jak i mniej znane teksty z wszystkich okresów twórczości pisarza. Na ponad 1100 stronach znalazły się m.in.: Babilon upadaKanarekPawWeryfikacja (zapis życia codziennego w PRL-u) czy RatuszRajski ptakŚmierćPoemat o EKD (teksty synkretyczne, z pogranicza literatury i publicystyki).

W książce znalazło się także tytułowe opowiadanie Książę Nocy, a w nim alter ego Nowakowskiego – Krzysztof, nastolatek z porządnej rodziny dorastający w powojennej Warszawie, który pewnego dnia natrafia na przypadkowego przewodnika po świecie marginesu, lumpów, prostytutek, a także ówczesnej homoseksualnej Warszawy.

Księcia Nocy. Najlepsze opowiadania Marka Nowakowskiego poprzedza wstęp Krzysztofa Masłonia.

Źródło: Wydawnictwo Iskry