W poniedziałek 29 stycznia Instytut Książki podpisał akt notarialny na zakup mieszkania, w którym przez ponad 60 lat mieszkał Tadeusz Konwicki. Dawna nieruchomość pisarza zostanie włączona w program rezydencjalny Kolegium Tłumaczy w Krakowie – poinformowano dziś na stronie instytucji.

Celem zakupu mieszkania przez Instytut Książki jest upamiętnienie osoby Tadeusza Konwickiego, jego twórczości oraz zachowanie wyjątkowego charakteru miejsca, które pisarz darzył wielkim sentymentem. Chcielibyśmy, aby mieszkanie stało się przestrzenią, do której chętnie się powraca dzięki jej niepowtarzalnej, twórczej atmosferze. Urządzenie mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, pragniemy zrealizować we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką – czytamy w oświadczeniu Instytutu Książki.

Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku na stronie internetowej jednego z warszawskich biur nieruchomości pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży trzypokojowego mieszkania, w którym przez ponad 60 lat mieszkał Tadeusz Konwicki. Zobacz: Mieszkanie Tadeusza Konwickiego wystawione na sprzedaż. Kosztuje 700 000 zł

Bezcenna nieruchomość znajduje się przy ul. Wojciecha Górskiego w Warszawie, zaledwie 100 metrów od Nowego Światu, gdzie często można było spotkać pisarza podczas jego słynnych spacerów. Na Nowym Świecie Konwicki zaglądał też do nieistniejącej już kawiarni Bliklego, w której miał swój ulubiony stolik.

Źródło: Instytut Książki. Fot. Krzysztof Dubiel / Instytut Książki