W Dębinkach na Mazowszu powstaje Muzeum Norwida

Siedemnastowieczny pałac w Dębinkach (woj. mazowieckie) zostanie przekształcony w Muzeum Cypriana Norwida. To efekt umowy, którą 17 stycznia Fundacja Museion Norwid zawarła z Gminą Zabrodzie. Instytucja upamiętniająca poetę ma powstać do 2021 roku, czyli 200. rocznicy jego urodzin.

„Przed nami kolejny etap. Remont całego pałacu, oficyn oraz rewitalizacja parku. Zapraszamy do włączenia się w dzieło wszystkich chętnych, chcących służyć nam radą, pomocą jak i wsparciem finansowym. Mamy na to 40 miesięcy. Aby Cyprian Norwid otrzymał od nas, od polskiego społeczeństwa, na 200. rocznicę urodzin swoje muzeum. Spróbujemy dać radę” – informuje Fundacja Museion Norwid w komunikacie opublikowanym na swojej stronie.

Co znajdzie się w kolekcji muzeum? Fundacja posiada cenne norwidiana, które mogłaby przeznaczyć na przyszłą ekspozycję (kilka oryginalnych prac plastycznych, grafiki, pierwodruki) oraz bogaty księgozbiór norwidologiczny.

W muzeum zwiedzający zobaczą nie tylko wystawę najcenniejszych pamiątek związanych z poetą. Instytucja będzie także domem pracy twórczej. Znajdzie się w nim specjalna biblioteka, z której skorzystają studenci i badacze.

Cyprian Norwid po śmierci matki wiele czasu spędzał w Dębinkach, w majątku swego opiekuna Ksawerego Dybowskiego (drugi mąż babki poety). Latem 1839 roku podczas wakacji przeżył tu młodzieńczą miłość do swej kuzynki Brygidy.

Źródło: Fundacja Museion Norwid

Fot. Piotr Sajnog/Wikimedia