Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zamknie wystawę, na której prezentowane są prace należące do największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ponad 260 obrazów, archiwalia, pierwodruki i fotografie nie będą dostępne dla zwiedzających przez ponad rok. 

Wystawa zostanie zamknięta z powodu przygotowania kolekcji do prezentacji w nowej siedzibie – rewitalizowanym Białym Spichlerzu przy ulicy Partyzantów w Słupsku. Tam – obok Witkacego – znajdą się m.in. ekspozycje poświęcone sztuce współczesnej i powojennemu osadnictwu w regionie. Jak zapowiada dyrekcja Muzeum, Biały Szpichlerz będzie przede wszystkim nowym domem dla „Stasia”. Obrazy zostaną poddane specjalistycznym działaniom konserwatorskim i zyskają oprawy zabezpieczające je przed zniszczeniem. Prace potrwają około roku.

Wystawa prac Witkacego w Zamku Książąt Pomorskich będzie jeszcze czynna przez całe lato, aż do 1 października 2017 r. Kolejna odsłona słupskiej kolekcji nastąpi dopiero jesienią 2018 r. Jest to ostatnia szansa, aby odwiedzić Witkacego przed jego długą „kuracją”.

Historia największej w Polsce i na świecie kolekcji prac Witkacego, która znajduje się w Słupsku, sięga 1965 roku, w którym muzeum zakupiło 110 pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora – zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego. Był to okres, w którym twórczość portretowa tego artysty nie cieszyła się jeszcze zbyt wysokim uznaniem. W 1973 roku kolekcja powiększyła się m.in. o bardzo interesujący zespół 12 rysunków i 2 portretów pochodzących ze zbiorów rodziny Jana Józefa Głogowskiego, inżyniera i fotografa związanego z Witkacym. W 2005 roku Muzeum kupiło 14 portretów ze spuścizny po filozofie Janie Leszczyńskim. Pozostałe prace trafiały do Słupska pojedynczo, od osób prywatnych lub za pośrednictwem antykwariatów i galerii.

Źródło: muzeum.slupsk.pl