2 września w całej Polsce odbędzie się kolejna akcja wspólnego czytania dzieł literatury polskiej zainicjowana przez Prezydenta RP. Tym razem lekturą Narodowego Czytania będzie Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji wraz z Instytutem Książki przygotowaliśmy dla naszych Czytelników konkurs, w którym rozdamy koszulki z wizerunkiem wybitnego dramatopisarza.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele, tegoroczna lektura Narodowego Czytania, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. 

Konkurs: odpowiedz na pytanie konkursowe i wygraj jedną z trzech koszulek z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego.

W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela. Które z nich znalazło się na Twojej półce? Czy wiąże się z nim jakieś dobre wspomnienie? Być może do dziś pamiętasz książkę wraz z jej okładką? Krótką wypowiedź na ten temat prosimy przesyłać na adres mailowy kontakt@czytelniczy.pl. W konkursie, który potrwa do 2 września do godz. 22.00, nagrodzimy trzy osoby – autorów najciekawszych odpowiedzi.

Fundatorem nagrody jest Instytut Książki – narodowa instytucja kultury, powołana do popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju oraz promocji literatury polskiej na świecie. Nagrodami w konkursie są trzy oddychające, sportowe koszulki z kolorowym nadrukiem autoportretu Stanisława Wyspiańskiego. Idealne do biegania, na siłownię albo wycieczkę za miasto.