Zmarła Wanda Chotomska, pisarka i autorka wierszy dla dzieci

Nie żyje Wanda Chotomska. Znana pisarka i autorka wierszy dla dzieci zmarła dziś w wieku 87 lat w Warszawie.

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Debiutowała na łamach „Świata Młodych” w 1949. W 1958 opublikowała pierwszy tomik poezji Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w „Świerszczyku”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”. Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka emitowany w latach 1962–1973.

Wanda Chotomska była autorką setek wierszy, piosenek, scenariuszy teatralnych i opowiadań dla dzieci, a także popularnej telewizyjnej wieczorynki Jacek i Agatka. Wydała wiele zbiorów wierszy dla dzieci, najważniejsze z nich to Tere-fere, Gdyby tygrysy jadły irysy, Kaczka tłumaczka, Dla każdego coś śmiesznego, Gdyby kózka nie skakała, Dlaczego cielę ogonem miele, Dziesięć bałwanków, Kram z literami.

Fot. Wikimedia.org

Czytelniczy.pl

Informujemy o życiu literackim, rynku wydawniczym i kulturze czytelniczej. Czytamy i cytujemy. Zapowiadamy nowości i odkurzamy starocie. Anonsujemy wydarzenia literackie i oddolne inicjatywy czytelnicze. Informujemy o dobrej książce.