W najbliższą sobotę, 21 maja, tysiące instytucji otworzą się dla zwiedzających. Muzea, zamki, forty i biblioteki przygotują specjalne atrakcje i będą czynne do późnych godzin wieczornych. Gdzie warto się wybrać? Jak spędzić Noc Muzeów, nie oddalając się od książki? Wybraliśmy dla Was kilka najważniejszych wydarzeń czytelniczych zaplanowanych na jutrzejszy wieczór.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (od godz. 19.00 do 1.00)

W programie m.in. recital improwizacji Aleksandra Dębicza inspirowany poezją polską oraz pokazy filmów Piotra Lachmanna: Tadeusz Różewicz. Twarze (2012), Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy (2014) Szukamy życia w grobach: Tadeusz Różewicz, powroty (2016). Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić także dwie wystawy czasowe (Władysław Sebyła – powrót, Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz) oraz stałą ekspozycję poświęconą biografii Adama Mickiewicza.

Galeria Pięknych Książek w Warszawie (od godz. 18.00 do 1.00)

Na zwiedzających czekają: wystawa książek artystycznych z zasobów galerii, drukowanie okolicznościowej ulotki poetyckiej na maszynie typograficznej, pokaz kaligrafii na szybach, prezentacja książek artystycznych i książek o książkach artystycznych z biblioteki Galerii. Na koniec wieczoru odbędzie się aukcja książek artystycznych, która potrwa do północy.

Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie (od godz. 17.00)

Podczas Nocy Muzeów w słynnej księgarni przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się spotkanie z Olgą Brzozowską, jedną z najlepiej doświadczonych przewodniczek po stolicy. Varsavianistką opowie o warszawskich spacerach śladami Oskara i Zofii Hansenów, Władysława Broniewskiego i Zofii Nałkowskiej.

Muzeum Miejskie Wrocławia, Oddział Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (od godz. 18.00 do 0.00)

Otwarte niedawno Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego to próba pokazania teatru od „kuchni”: scenografie, garderoba teatralna, interaktywne stanowisko inspicjenta, sznurownia, witający gości arlekin, ściany pełne teatralnych plakatów. To tutaj można odwiedzić słynny gabinet prof. Janusza Deglera, jednego z najważniejszych znawców Witkacego na świecie.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (od godz. 20.00 do 22.00)

Piosenki Boba Dylana, który w ubiegłym roku dostał literackiego Nobla już 19 maja wypełnią Muzeum Gombrowicza. Koncert zespołu Dylan.pl odbędzie się w ramach Nocy Muzeów, która we Wsoli rozpocznie się już w piątek. Tegoroczny program poświęcony jest tematyce przekładu tekstu literackiego. Po koncercie grupy muzycznej Filipa Łobodzińskiego publiczność będzie mogła obejrzeć wystawę Literatura polska w przekładach na języki obce.

Muzeum Miasta Łodzi (od godz. 18.00 do 1.00)

Do Muzeum Miasta Łodzi warto wybrać się przede wszystkim ze względu na wystawy stałe: zabytkowe wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego oraz Panteon Wielkich Łodzian. To tutaj można odwiedzić gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz gabinet prof. Jana Karskiego.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu (od godz. 16.00 do 23.00)

W czasie Nocy Muzeów Ossolineum zaprasza do refektarza, czyli dawnej klasztornej jadalni. Główną atrakcją będą barokowe malowidła z końca XVII wieku, które zostały odkryte w 2004 i odsłonięte w trakcie prac konserwatorskich. Wykłady i spotkania (m.in. warsztat ikonograficzny dla młodzieży i dorosłych) pozwolą poznać bliżej zabytkowe wnętrze. Oprócz samego refektarza będzie można zobaczyć także barokowe starodruki oraz współczesne grafiki Eugeniusza Geta Stankiewicza.

Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie (od godz. 18.00 do 0.00)

W sobotę wieczorem Oddział Literacki Muzeum Lubelskiego będzie można zwiedzić jedynie w blasku reflektorów i latarek. Kontrast jasności i ciemności, światła i mroku bardzo dobrze wprowadza w klimat poezji Czechowiczowskiej, a zarazem stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu. Ukazuje zupełnie inny wymiar ekspozycji muzealnej, skłania do zgłębiania tajemnic prezentowanych przedmiotów – czytamy na stronie organizatora. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyć instalacja słowno-muzyczna, przypominająca wiersze m.in. Józefa Czechowicza, Konrada Bielskiego oraz Wacława Gralewskiego.

Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie (od godz. 20.30 do 21.30)

Dom Poezji znajduje się przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie, w budynku, w którym po wojnie zamieszkała rodzina Haliny Poświatowskiej. Podczas Nocy Muzeów będzie można je zwiedzić w towarzystwie Zbigniewa Mygi, brata poetki.

fot. Muzeum Literatury/T. Gąsior/Ossolineum