Zespół Pustki z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej i Bisza zagra utwory Bolesława Leśmiana oraz Antoniego Słonimskiego. Specjalny koncert odbędzie się 16 września w Muzeum POLIN w Warszawie.

Zespół Pustki sięgnął po poezję Bolesława Leśmiana już w 2009 roku. Na płycie Kalambury poświęconej polskiej poezji ukazały się m.in. muzyczne interpretacje wierszy Leśmiana. Oniryczne, niepojące, surowe aranżacje Pustek idealnie skomponowały się z  Leśmianowskim słowem.

Osiem lat później, w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana, na scenie Muzeum POLIN utwory Pustek zabrzmią na nowo. Zespół przypomni refleksyjne wiersze poety: Dłoń zanurzasz we śnie oraz Wiedza, którą zaśpiewa wspólnie z Katarzyną Nosowską. Nosowska wykona także przejmujący utwór Antoniego Słonimskiego pt. Notes.

Publiczność Muzeum POLIN po raz pierwszy usłyszy fragmenty poematu Leśmiana Łąka z 1920 roku w dwóch muzycznych aranżacjach, specjalnie przygotowanych dla muzeum przez zespół Pustki. Do wykonania jednego z premierowych łąkowych utworów zespół zaprosił Jarosława „Bisza” Jaruszewskiego – rapera, poetę, autora słuchowisk radiowych.

Koncert jest częścią projektu Łąka Leśmiana  – letniej serii wydarzeń w Muzeum POLIN oraz plenerowej instalacji przy jego gmachu od strony ulicy Lewartowskiego w Warszawie inspirowanej wierszem Łąka Bolesława Leśmiana. Do końca września na tych, którzy odwiedzą zielony skwer w klimacie jak na prawdziwej łące czekają muzyka, poezja, warsztaty językowe, artystyczne, zajęcia z jogi wśród zapachu kwiatów. Szczegółowe informacje i program wydarzeń na stronie www.polin.pl/laka-lesmiana.

Źródło: informacja prasowa Muzeum POLIN