Już za miesiąc poznamy kolejnego laureata literackiej Nagrody Nobla. Na międzynarodowych forach internetowych pojawiają się pierwsze spekulacje. Wśród faworytów padają cztery nazwiska z Polski: Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki i Magdalena Tulli.

Z wymienianych nazwisk największe szanse na literackiego Nobla ma Olga Tokarczuk. W ubiegłym roku pisarka została wyróżniona Międzynarodową Nagrodą Bookera. Jak informuje serwis WP Książki, Prowadź swój pług przez kości umarłych po przekładzie na język angielski jest jedną z najchętniej czytanych i recenzowanych książek przez dziennikarzy poza granicami naszego kraju. Tokarczuk była też wymieniana jako jedno z nazwisk proponowanych przez szwedzkich bibliotekarzy do Nowej Nagrody Literackiej nazywanej alternatywnym Noblem.

O noblowskich spekulacjach pisze na Facebooku także Jakub Szestowicki, który prześledził jedno z internetowych forów – są na nim wymieniane nazwiska polskich „kandydatów”:

U bukmacherów jeszcze nie ma zakładów, ale po co nam bukmacherzy, skoro jest grupa fanatyków na jednym forum internetowym, która z bardzo dużą uwagą śledzi, jakie książki są wypożyczane z Svenska Akademiens Nobelbibliotek. I „stalkuje” osoby zasiadające w Akademii, czyta wszystkie ich wywiady w mediach, starannie odnotowuje upodobania itd.
Widzę, że w tym roku najczęściej wymieniane jest nazwisko Olgi Tokarczuk. Już 8 marca ubiegłego roku o 23:58 jeden z użytkowników zauważył, ze wypożyczono 7 książek Olgi. „Looks promising” – napisał.

W 2017 roku jeden z użytkowników internetowego forum noblowskiego przewidział nagrodę dla Ishiguro. Książki pisarza – podobnie jak teraz Tokarczuk – były wypożyczane przez członków komitetu przyznającego literackiego Nobla. Kilka miesięcy później Ishiguro został laureatem nagrody.

Literacki Nobel zostanie przyznany w tym roku po rocznej przerwie. Akademia Szwedzka podjęła decyzję o nieprzyznawaniu nagrody w tej dziedzinie w 2018 roku – była argumentowana m.in. „zmniejszonym zaufaniem publicznym do Akademii”. Wcześniej świat obiegły informacje o seksaferze wewnątrz Akademii.

Źródło: WP Książki/Facebook. Fot. Łukasz Giza / Wydawnictwo Literackie