Tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum zwieńczy opera ahat ilī– Siostra bogów Alka Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. Tekst nawiązuje do powieści pisarki Anna In w grobowcach świata z 2006 roku.

Opera ahat ilī – Siostra bogów będzie kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, który rozpocznie się 11 września w Krakowie. Stworzenia nietypowego dzieła podjęli się artyści pracujący w twórczym zespole. Muzykę komponuje Alek Nowak, libretto napisała Olga Tokarczuk, całość wyreżyseruje Pia Partum, a za scenografię odpowiedzialna jest Magdalena Maciejewska. „Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura” – mówi śląski kompozytor. Muzyczny język Nowaka charakteryzuje indywidualny idiom łączący w spójną całość wiele różnorodnych estetyk i inspiracji, w którym można znaleźć zarówno odniesienia do tradycji, jak i najnowsze techniki kompozytorskie.

Libretto nawiązuje do powieści Anna In w grobowcach świata Olgi Tokarczuk. „Mit jest czymś, co nigdy się nie wydarzyło – ale też dzieje się zawsze. Historia o zbuntowanej bogini, która schodzi do podziemnego świata, żeby zmierzyć się z własną siostrą, panią śmierci, jest być może najstarszą opowieścią ludzkości i zawiera w sobie wiele zapowiedzi późniejszych mitów. Ten pra-mit stawiał już pięć tysięcy lat temu uniwersalne i do dziś aktualne pytania: o nieśmiertelność, o stosunek bogów do człowieka, o ofiarę i poświęcenie. Fascynująca, niepokorna postać bogini Inanny wydaje się zadziwiająco nowoczesna” – mówi autorka, podkreślając uniwersalność prezentowanej historii.

Libretto napisane w języku polskim zrealizowane będzie w tłumaczeniu na kilka języków: współczesny angielski (dla postaci ludzkich) oraz wybrane języki starsze – akadyjski, łaciński, starogrecki, prasłowiański oraz aztecki (dla postaci boskich oraz demonicznych).

Bilety na operę ahat ilī – Siostra bogów będą dostępne w sprzedaży od 12 marca. Więcej informacji na stronie www.sacrumprofanum.com.

Źródło: informacja prasowa organizatora 

Fot. Wojciech Wandzel