W 2017 roku mija 200 lat od powołania do życia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który jest dziś najstarszą działającą oficyną wydawniczą w Polsce. Z okazji jubileuszu do rąk czytelników trafią tzw. beenki, czyli coraz trudniej dostępne tytuły z serii Biblioteki Narodowej.

Bardzo często pytacie nas o starsze tomy z Biblioteki Narodowej, dlatego postanowiliśmy udostępnić Wam książki, które jeszcze mamy w magazynie. Od dzisiaj do naszego sklepu internetowego systematycznie powracać będą dotychczas niedostępne beenki. Już teraz zamawiać można „Wybór wierszy” Aleksandra Wata w opracowaniu Adama Dziadka oraz „Wybór pism” Kazimierza Sosnkowskiego, przygotowany przez Jerzego Kirszaka i Krzysztofa Polechońskiego. Kolejne tytuły już w poniedziałek! – informuje Wydawnictwo Ossolineum na Facebooku. To doskonała wiadomość dla czytelników, którzy od lat poszukują tytułów z tej serii w antykwariatach. Niektóre z nich osiągają bardzo wysokie ceny.

W roku jubileuszowym seria Biblioteki Narodowej zostanie uzupełniona o dwie nowości: Antologię polskiego eseju literackiego pod redakcją Jana Tomkowskiego oraz Dramat staroindyjski w przekładzie Marii Krzysztofa Byrskiego. Na październik została zaplanowana konferencja, która będzie okazją do przypomnienia dziejów i dorobku Zakładu: Biblioteki Ossolineum i Muzeum XX Lubomirskich, a także działalności wydawniczej prowadzonej od 1827. 

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie z inicjatywy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury. 

Źródło: wydawnictwo.ossolineum.pl. Fot. widok lwowskiego Ossolineum.