Będą kolejne „beenki”. Wydawnictwo Ossolineum zapowiada nowe tytuły w słynnej serii Biblioteka Narodowa. 14 maja premiera długo zapowiadanego Doktora Faustusa Thomasa Manna, a już kilka tygodni później Fachowca – debiutanckiej powieści Wacława Berenta ze Wstępem i w opracowaniu Iwony Rusek.

Po upadku powstania styczniowego do głosu doszło pokolenie młodych Polaków, które swój światopogląd opierało na ideałach pozytywizmu. Hasła „utylitaryzm”, „praca organiczna” czy „praca u podstaw” były powszechnie propagowane na łamach prasy i w literaturze. Uległ im także Kazimierz Zaliwski, główny bohater i narrator Fachowca. Poprzez jego historię Berent konfrontuje postępowe tezy z rzeczywistością, a także uwypukla konieczność zrozumienia siebie jako jednostki.

Czytaj również: Ossolineum ma 200 lat! Z okazji jubileuszu powrócą niedostępne beenki

Obok dogłębnej analizy mechanizmu oszustwa, którego ofiarą padają młodzi, Berent na przykładzie swego bohatera pokazuje, że można nie tylko wyzwolić się z posłuszeństwa wobec cudzego egoizmu, lecz także stworzyć siebie jako indywidualność – pisze Rusek we Wstępie do wydania z serii Biblioteka Narodowa. Fachowiec Wacława Berenta ukaże się już w pierwszej połowie czerwca.

W 2017 roku mija 200 lat od powołania do życia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który jest dziś najstarszą działającą oficyną wydawniczą w Polsce. Działające przy Zakładzie wydawnictwo powstało w 1827 roku we Lwowie z inicjatywy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

Źródło: wydawnictwo.ossolineum.pl