W sierpniu Biuro Literackie wyda arkusz poetycki Tańczę boso z tekstami Patti Smith w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Książka będzie miała charakter limitowany i jest przygotowywana na polski koncert amerykańskiej piosenkarki, który odbędzie się 13 sierpnia w Dolinie Charlotty. 

Arkusz Tańczę boso to zapowiedź obszernej antologii z tekstami amerykańskiej wokalistki, którą Biuro Literackie wyda w przyszłym roku. Autorem przekładów będzie Filip Łobodziński, a projekt książki przygotuje Artur Burszta we współpracy z Patti Smith. W książce znajdą się piosenki i wiersze z różnych etapów twórczości artystki. Będą to m.in.: Gloria (1975), Ląd (1975), Elegia (1975), Sikam do rzeki (1976), Rock’n’rollowy murzaj (1978), Tańczę boso (1979), Kruki (1996), Śmierć śpiewa (1997) oraz Banga (2010). W arkuszu czytelnicy znajdą także rękopisy i portrety artystki autorstwa amerykańskiego fotografa Franka Stefanko.

Patti Smith to jedna z najważniejszych artystek w historii rocka. W 2005 roku została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury, a w 2007 roku jej nazwisko dołączyło do muzycznych legend Rock and Roll Hall of Fame. Jej wiersze przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

Źródło: materiały prasowe wydawcy / Fot. Wikimedia.org