Państwowy Instytut Wydawniczy wznowił słynną serię Współczesna Proza Światowa, znaną przez czytelników także pod nazwą „czarna seria”. Na początku tego roku ukazała się w niej Złota pogoda japońskiego pisarza Yukio Mishimy.

Współczesna Proza Światowa to jedna z najpopularniejszych serii w Polsce prezentujących współczesną literaturę piękną, która ukazuje się od 1968 roku. PIW wydawał w niej przedstawicieli nowych nurtów literackich, uznanych debiutantów i najgłośniejszych autorów na świecie, takich jak Italo Calvino, Umberto Eco, Joseph Heller, Gabriel García Márquez, Vladimir Nabokov, Susan Sontag, John Updike, Kurt Vonnegut, John Maxwell Coetzee czy Günter Grass. Przez ostatnie lata, głównie ze względu na stan likwidacji legendarnej oficyny, nie wznawiano przekładów, które we Współczesnej Prozie Światowej ukazywały się nieprzerwanie od niemal 50 lat.

Zobacz również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Franzu Kafce. PIW wydał słynną „Encyklopedię”

Na początku stycznia tego roku PIW wydał w „czarnej serii” Złotą pogodę, poprawione przez tłumaczkę (Annę Zielińską-Eliott) wznowienie jednego z najwybitniejszych dzieł kontrowersyjnego japońskiego pisarza Yukio Mishimy.  Autor kilkunastu powieści i ponad trzydziestu sztuk teatralnych uznawany jest za jednego z najważniejszych prozaików XX wieku. Na podstawie jego tekstów powstało wiele filmów i wystawiono dziesiątki przedstawień teatralnych. Wielokrotnie był kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Jego samobójcza śmierć (1970 r.) po nieudanym prawicowym przewrocie wstrząsnęła opinią publiczną.

Źródło: informacja prasowa wydawcy