Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Gest ofiarowania komuś autografu wiersza stał się inspiracją dla nowej akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta, która w ubiegłym tygodniu uruchomiła aplikację Podaruj wiersz. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play.

Udział w akcji Podaruj wiersz polega na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na specjalnie przygotowanej karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.

Wiersz może być darem dla kogoś bliskiego, dla kogoś, kto jest w zasięgu ręki, ale osób, którym podaruje się wiersz, warto poszukać też tam, gdzie słowo poezji, słowo niosące sens i nadzieję, dające oparcie może być szczególnie potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych – zachęcają inicjatorzy akcji.

Wydrukowane karty papeterii do dzielenia się wierszem można bezpłatnie otrzymać z bibliotekami współpracującymi z Fundacją im. Zbigniewa Herberta. Kartę papeterii można też pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować (karta jest dwustronna i ma format a5).

Dzięki uruchomionej w ubiegłym tygodniu aplikacji Podaruj wiersz (do pobrania w Google Play) można odnaleźć biblioteki, w których dostępne są karty papeterii do dzielenia się poezją. Aplikacja zawiera też cyfrową wersję karty, którą można pobrać, przesłać lub wydrukować. Daje również dostęp do zestawienia instytucji opieki i pomocy społecznej, których podopieczni otrzymali już przepisane specjalnie dla nich wiersze.

W akcji Podaruj wiersz biorą udział szkoły i biblioteki publiczne oraz inne placówki edukacyjne i kulturalne, a także instytucje opieki i pomocy społecznej. Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Źródło: Fundacja im. Zbigniewa Herberta