Ma ponad 460 metrów kwadratowych, 9 przestronnych sypialni i jest wyceniana na 1.62 mln dolarów. Siedemnastowieczna posiadłość Ponden Hall, którą inspirowała się Emily Brontë w trakcie pisania Wichrowych Wzgórz, została wystawiona na sprzedaż. Ogłoszenie pojawiło się kilka dni temu na jednym z brytyjskich serwisów nieruchomościowych.

Słynna posiadłość znajduje się w pobliżu Haworth na terenie West Yorkshire – hrabstwa zamieszkiwanego w XIX wieku przez rodzinę Brontë. Ponden Hall to jeden z najważniejszych punktów na mapie Anglii odwiedzanych od 20 lat przez miłośników i miłośniczki Wichrowych Wzgórz. Do tej pory na miejscu mogli oni skorzystać z usług hotelowych i spędzić noc w siedemnastowiecznej rezydencji.

Za życia posiadłość regularnie odwiedzała sama Emily Brontë. Pisarka przebywała w Ponden Hall z rodziną – siostrami, ojcem i bratem. Wielokrotnie korzystała także z zasobów biblioteki znajdującej się na terenie posiadłości. Wnętrza tamtejszej rezydencji, m.in. małe okno znajdujące się w jednej z sypialni, miały zainspirować Brontë do napisania historii o duchu Cathy, który w Wichrowych Wzgórzach desperacko próbuje dostać się do miejsca, w którym śpi Lockwood, narrator powieści.

W pobliżu Ponden Hall znajduje się także dom i muzeum rodziny Brontë, w którym zostały zebrane pamiątki, rękopisy i listy sióstr-pisarek.

Fot. fineandcountry.com