Lekturą tegorocznej akcji Narodowego Czytania będzie Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Z tej okazji w ubiegłym tygodniu Biblioteka Narodowa udostępniła całość rękopisu powieści.

28 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się inauguracja tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Dla uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą zaproponowali lekturę Przedwiośnia, które będzie czytane w całym kraju 8 września. Oprócz tego para prezydencka przez cały rok zachęca do lektury Antologii Niepodległości.

Zobacz również: Do 2020 roku Biblioteka Narodowa zdigitalizuje ponad milion obiektów

W ubiegłym tygodniu rękopis lektury Narodowego Czytania 2018 pojawił się w serwisie Polona(zobacz tutaj). Przedwiośnie Żeromskiego zostało zdigitalizowane w ramach projektu Patrimonium, dzięki któremu do 2020 roku narodowa książnica udostępni ponad milion obiektów. Wszystkie obiekty digitalizowane w ramach Patrimonium należą do domeny publicznej, co pozwala na ich nieograniczone wykorzystanie w celach naukowych, edukacyjnych, artystycznych, a także komercyjnych.

Obok rękopisu Przedwiośnia w Polonie dostępnych jest kilkaset innych obiektów związanych z pisarzem, m.in. fotografie, druki ulotne, a także jego nowele, powieści, dzienniki, pisma publicystyczne.