Szlak znakomitych Zakopiańczyków to przewodnik, który zabierze turystów w podróż śladami najwybitniejszych polskich pisarzy i pisarek. W publikacji wydanej przez Muzeum Tatrzańskie znalazły się miejsca znane m.in. z biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza i jego ojca, Jana Kasprowicza, Kornela Makuszyńskiego czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Na Szlaku znakomitych Zakopiańczyków, który został otwarty w czerwcu tego roku, upamiętniono osoby związane ze stolicą Tatr. Znalazły się tu nie tylko takie sztandarowe postaci jak Tytus Chałubiński, Sabała czy Helena Modrzejewska, ale też mniej znane czy zapomniane osoby jak Bronisława i Kazimierz Dłuscy czy bracia Zwolińscy.

W przewodniku Muzeum Tatrzańskiego wśród 100 biografii architektów, malarzy, muzyków i rzeźbiarzy nie zabrakło pisarzy i poetów. Na szlaku znajdziemy m.in. słynną „Witkiewiczówkę” na Antałówce 9, dom „Pod Jedlami” na Kozińcu, gdzie podczas drugiego małżeństwa mieszkała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska; willę „Ustronie”, gdzie Kornel Makuszyński napisał słynną powieść O dwóch takich, co ukradli księżyc, czy w końcu dom na Harendzie, w którym Jan Kasprowicz spędził ostatnie trzy lata życia u boku swojej żony.

Publikacja Muzeum Tatrzańskiego została uzupełniona o dziesiątki adresów, bogatą bibliografię, ponad sto biografii i fotografii oraz dokładną mapę z przebiegiem Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków. Projekt powstał we współpracy Muzeum Tatrzańskiego z Zakopiańskim Centrum Kultury. Wkrótce ma zostać także uruchomiona aplikacja z mapą na urządzenia mobilne. Miejsca na szlaku będą oznaczone znakami – piktogramami z wizerunkiem Sabały i Witkacego.

Źródło: muzeumtatrzanskie.pl. Na zdjęciu: Jan Krzeptowski Sabała i Stanisław Ignacy Witkiewicz.