Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Parlament chce uczcić w ten sposób setną rocznicę urodzin i trzydziestą piątą rocznicę śmierci pisarza.

Uchwała została przez posłów przyjęta przez aklamację w nocy z czwartku 25 kwietnia na piątek 26 kwietnia.

Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści Zły i bezkompromisowego Dziennika 1954 był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną – napisano w uchwale, którą przed głosowaniem odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W uchwale przywołano również słowa samego pisarza: Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności.

Jak podkreślano w trakcie posiedzenia parlamentu, pisarstwo Leopolda Tyrmanda stanowiło wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu.

W połowie lat 60. Tyrmand zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie Cywilizacja komunizmu uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. »Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo« – napisał po Jego śmierci prezydent Ronald Reagan – dodano w uchwale.

Pełną treść uchwały możecie przeczytać na stronie Sejmu (zobacz tutaj).

źródło: PAP, grafika: Sejm RP