W czerwcu 2019 roku mija 50 rocznica śmierci Marka Hłaski, jednego z najważniejszych pisarzy polskich okresu powojennego. Na początku maja w sieci pojawiła się petycja skierowana do Sejmu RP z wnioskiem o zainaugurowanie oficjalnych obchodów Roku Marka Hłaski.

Inicjatorem zbierania podpisów pod petycją jest publicysta Jarosław Hebel. Kampania jest współorganizowana przez strony poświęcone twórczości pisarza w Internecie i na Facebooku. Podpisy pod petycją można składać w serwisie Avaaz.com (tutaj). Do tej pory inicjatywę poparło prawie 400 osób, wśród nich m.in. poeta Marcin Orliński czy pisarki Anna Klejzerowicz i Eliza Segiet.

Hłasko po dziś dzień jest ikoną polskiej literatury, a jego postać spowija wielka legenda. Bywał określany jako buntownik bez powodu czy polski James Dean ‐ zawsze wierny sobie, starając się przekazać prawdę o ponurych czasach, w jakich przyszło mu żyć. Jako skazanemu na banicję przez władze PRL, nigdy nie udało mu się powrócić z emigracji do Kraju. Należy mu się cześć, chwała i pamięć! (treść petycji) 

Po zebraniu 1000 podpisów zostaną one przekazane do Kancelarii Sejmu RP. Inicjatorzy akcji zapowiadają kampanię promującą Rok Marka Hłaski w Internecie.

Fot. portret Marka Hłaski autorstwa Zbigniewa Kresowatego (Wikimedia.org).