Mimo że oficjalnie Senat nie zainaugurował Roku Leśmiana, to atrakcji leśmianowskich ciągle przybywa. Na 17 maja Państwowy Instytut Wydawniczy zapowiedział premierę dwóch, przepięknych tomów z wierszami poety.

PIW w dwóch książkach zgromadził poetycką spuściznę Bolesława Leśmiana, która dziś – sto czterdzieści lat od narodzin poety i osiemdziesiąt lat po jego śmierci – wciąż uderza urodą słowa, zaskakuje subtelnością i trafnością neologizmów, a lepiej rzec: leśmianizmów, zniewala siłą brzmienia, urzeka melodią języka. Która mówi o życiu i uczuciu. I życie potrafi odmienić.

Nowe wydanie oparte zostało na pierwszym tomie Dzieł wszystkich Bolesława Leśmiana (PIW 2010) w opracowaniu Jacka Trznadla. W tym wypadku wydawca proponuje jednak obcowanie z samymi tekstami Leśmiana, bez filologicznych przypisów i obszernych not właściwych edycji dzieł wszystkich. Należy się bowiem czytelnikowi Leśmian sam w sobie. Aby czytając, mógł zaniedyszeć  – czytamy w zapowiedzi.

W tomie pierwszym znajdą się dwa obszerne zbiory: Sad rozstajny z 1912 roku oraz Łąka z 1920 roku. Drugi tom zawiera: Napój cienisty z roku 1934, pośmiertnie wydaną Dziejbę leśną (1938) oraz poezje rozproszone. 

źródło: materiały prasowe