W Szczebrzeszynie rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Małgorzacie Szczurek przyznano Nagrodę Wielkiego Redaktora.

Na Roztoczu trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego. Coroczne, tygodniowe święto literatury rozpoczęło się w Szczebrzeszynie, w poniedziałek, a w pierwszych spotkaniach autorskich wzięli udział m.in.: Mariusz Urbanek, Józef Hen i Tadeusz Sobolewski. 

Podczas uroczystej inauguracji Festiwalu odbył się koncert Moniki Borzym „Jestem przestrzeń. Wiersze Anny Świrszczyńskiej” a także wręczenie Nagrody Wielkiego Redaktora, którą w tym roku otrzymała Małgorzata Szczurek-redaktorka, tłumaczka, współzałożycielka wydawnictwa Karakter, związana też wcześniej ze Znakiem.  

Festiwal Stolica Języka Polskiego. Wręczenie nagrody wielkiego redaktora Małgorzacie Szczurek. Fot. Rafal Siderski / FSJN

Jak uzasadniono w laudacji nagrody Małgorzata Szczurek ma imponujący dorobek- ponad dwieście zredagowanych książek.  To dzięki niej ukazało się po polsku wielu autorów, co doceniono już odznaczeniem Kawalera Orderu Literatury i Sztuki za promowanie literatury frankofońskiej i Nagrodą „Literatury na Świecie” za przekład. 

Przyznaną w Szczebrzeszynie Nagrodę Wielkiego Redaktora ufundowali konsulowie honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga-Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. 

Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronami są w tym roku Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska potrwa do 11 sierpnia a w jego programie, od rana do wieczora, są kolejne, liczne spotkania autorskie (m.in. z Markiem Bieńczykiem, Krzysztofem Vargą, Anną Bikont, Wiesławem Myśliwskim, Małgorzatą Rejmer, Adamem Wajrakiem, Adamem Zagajewskim, Marcinem Wichą, Remigiuszem Mrozem) dyskusje o języku, pokazy filmów, aktorskie czytania literatury i koncerty. W sobotę, w Szczebrzeszynie wystąpi Edyta Geppert, a w niedzielę, w Zamościu- Włodek Pawlik. W ramach festiwalu można obejrzeć wystawy „Brzechwa zobrazowany” oraz „Bolesław Leśmian”, jest również bogata sekcja przedpołudniowych zajęć dla najmłodszych. 

Festiwal Stolica Języka Polskiego. Spotkanie autorskie z Józefem Henem. Fot. Rafal Siderski / FSJN

W Małej Stolicy Języka Polskiego przygotowano m.in. warsztaty literackie, muzyczne czy plastyczne, nie brakuje również spotkań dla dzieci i rodziców takich jak bajkoterapia (codziennie od 14.00 do 15.00) przygotowana przez fundację Zaczytani.org z udziałem wolontariuszy Alior Banku. Jak mówi Michał Stępień z fundacji  „bajkoterapia to spotkania, które ułatwiają nam rozpoznawanie i nazywanie emocji. Wspólnie spędzony czas z książką w tle, to narzędzie do budowania głębokich relacji, nie tylko z dziećmi.”

A o tym jak wielką pasją może być czytanie świadczy rosnący z roku na rok Festiwal Stolica Języka Polskiego, gromadzący w Szczebrzeszynie i Zamościu publiczność z całej Polski.  Bogaty harmonogram przedsięwzięcia jest dostępny na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl  Mecenasem Festiwalu po raz piąty jest Alior Bank.

Blog Czytelniczy.pl jest oficjalnym partnerem Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Źródło: informacja prasowa