W maju do księgarń trafił trzeci tom rozszerzonego wyboru dzienników Sándora Máraiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy węgierskich dwudziestego wieku. 20 czerwca w Węgierskim Instytucie Kultury odbędzie się warszawska premiera książki. Teresa Worowska, autorka przekładu, opowie o kolejnym z pięciu planowanych tomów Dziennika, który ukazuje się w Czytelniku.

Dziennik 1957–1966, tom trzeci z planowanych pięciu, obejmuje lata spędzone w Ameryce, do której pisarz przyjechał w 1952 roku, między innymi po to, by zdobyć dla siebie i bliskich obywatelstwo amerykańskie, na emigracji stali się bowiem bezpaństwowcami.

Ameryka budziła w pisarzu uczucia ambiwalentne, doceniał piękno krajobrazu, możliwości podróży, doskonały poziom bibliotek, ale drażniła go niewrażliwość na kulturę społeczeństwa nastawionego głównie na zdobywanie dóbr materialnych, źle znosił klimat, przeżył również rozczarowanie postawą większości środowisk emigracji węgierskiej.

Dziennik 1957–1966 przynosi liczne zapiski dotyczące życia kulturalnego Nowego Jorku lat sześćdziesiątych, refleksje z bardzo różnorodnych lektur, interesujące i formułowane często z dużą umiejętnością przewidywania wnioski dotyczące wydarzeń politycznych na całym świecie; ukazuje też powolne dojrzewanie myśli o powrocie do Europy, do atmosfery której, pomimo rozmaitych rozczarowań, zawsze Máraiemu w Ameryce brakowało.

Spotkanie z tłumaczką dzienników Sándora Máraiego odbędzie się 20 czerwca o godz. 18.00 w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Moniuszki 10). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy To był Rok prezentującej wydarzenia kulturalne Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

Źródło: informacja organizatora